Tesla’nın Öne Çıkan 4 Avantajı

Elektrikli otomobiller üzerinde oluşturulmuş gerçeği yansıtmayan imajlar gün geçtikçe kırılmaya devam ediyor. Sektörün içindeki uzmanların görüşleri ise ortak; gelecekte ulaşım biçimimiz elektrikli otomobiller olacak. Sitede pek çok yazıda da anlattığım gibi elektrikli otomobiller genelde oluşmuş “tavizli, çevreci, yeşil otomobil” kanısının aksine daha iyi performansa sahip, daha verimli, daha “21.yy” ve olması gerektiği gibi olan otomobiller.

Buna rağmen  Istanbul Autoshow 2015 izlenimlerimden de okuyabileceğiniz üzere – hala daha gayesi “en çok arabayı satmak” olan dünya devi otomobil şirketlerinden ciddi elektrikli otomobil atılımları görmüyoruz. Hep haberlerde milyarlarca $ Ar-Ge yatırımı yapıldığı vs. söyleniyor hatta bazen lütfedip şehir arabası konseptinde arabalar çıkartıyorlar. Çünkü dedim ya, amaç; en fazla arabayı nasıl satıp hissedarlarımı en mutlu ederim?

Şehir Otomobilleri…

Bu otomobil devi samimiyetsizliğine verebileceğim en iyi örnek BMW i3. BMW elindeki kaynakları kullanarak Model S’e rakip yüksek menzbmw i3illi, tüm işlerinizde kullanışlı olabilecek bir %100 elektrikli otomobil tabii ki çıkartabilir. Ama

Renault Twizy...

Renault Twizy…

onun yerine futuristik tasarımlı,  küçük pil ve menzilli, pek çok kişinin marjinal tanımlayacağı “şehir otomobili” çıkartmayı seçiyor. Çünkü Model S gibi bir otomobil yapsa kimse daha eski teknoloji ürünü olan ve performanstan verimliliğe bir çok kaybı olan içten yanmalı modellerini tercih etmez. Bunun yerine BMW i3’ü çıkartarak hem “bakın elektrikli otomobil ve geleceğin yanındayız ama mevcut teknoloji böyle ne yapalım?” imajını oluşturuyor, hem de her pazarı doldurup daha çok otomobil satma potansiyeline sahip oluyor.


 

Naif bir bakış açısı ile bu onlar için bir sorun olarak görünmemeli. Bahsettiğimiz otomobil devleri çok yüksek adetlerde otomobil satıp piyasayı elinde tutan markalar. Tesla ise geçtiğimiz yıl ~35.000 otomobil üretmiş yeni bir firma. Elektrikli otomobil devrimi bahsedildiği gibi bir anda geldiğinde üretimlerini elektrikli otomobillere bir anda kaydırıp statükoyu koruyabilirler. Değil mi?

Benim düşüncem bunun aksi yönünde. Tesla’nın piyasanın neden birkaç yıl önünde olup ileride başka bir devin satın alması ile kaybolup gitmeyeceğini aşağıdaki 4 maddede listeleyebiliriz;

1) Kendine Kurduğu Mega Pil Arzı

Gigafactory 1

Tesla’nın piyasadaki diğer elektrikli otomobillerin aksine alışılmışın çok dışında olan ufak Panasonic 18650 Li-Ion pillerini kullandığı yetmezmiş gibi bir de dünyadaki pil arzını ciddi derecede etkileyecek yatırımlar yapıyor.

Sitemizde okuyabileceğiniz gibi 2013’te tüm dünyada üretilen pillerin toplamı kadar pil üretecek Gigafactory inşaatı son hızıyla sürüyor. Bir ay kadar önce Tesla Enerji ile ev tipi pillerin tanıtılması Tesla’nın pil ihtiyacını daha çok artırdı ve Gigafactory 2, Gigafactory 3’ün adları geçmeye başladı bile. 

Sadece üretimin bu kadar artırılması ile bile pil fiyatlarında %30’a yakın bir düşmenin kesin olarak yaşanacağı tahmin ediliyor. Bu olmadan bile li-ion pil fiyatlarının kWh başına maliyetlerinin 2007 yılında 1000$’dan bugün 350$ seviyelerine indiğini hatırlatalım. Hatta kWh başına maliyetler kesin olarak bilinmese de Tesla’da daha da ucuz.

2) Harika ve çok hızlı büyüyen Supercharger ağı

supercharger

Tesla Supercharger ağı 20 dakikada yaklaşık 200km’lik şarj sağlayabilen ve Tesla sahiplerine ömür boyu bedava olan, ileride dünyada neredeyse her noktaya onlar ile gidebileceğiniz bir hızlı şarj ağı. Model S ilk çıktığında 2012 sonlarında kimse Supercharger’ın ne olduğunu bile bilmiyordu, bugün ise Batı ve Kuzey Avrupa’da neredeyse her yere, A.B.D’nın %90’ından fazlasına Superchargerlar ile ulaşım mümkün. 2016 sonunda tüm Avrupa ve Türkiye’nin batısı 9 il ile Superchargerlar ile kaplı olacak. Büyüme hızı gerçekten çok başarılı.

Uzun yol problemini Superchargerlar çok iyi bir şekilde çözüyor. Çünkü ortalama bir yolculukta 300-400km araba kullandıktan sonra zaten tuvalet, yemek, dinlenme molası için 20dk kadar durmak gerekiyor. Yeteri kadar Supercharger istasyonu oldukça hem uzun yollar bedava oluyor hem de elektrikli otomobiller ile uzun yola gidememe efsanesi de ortadan kalkmış oluyor. Uzun yol haricinde de normal prizlerde şarj yeterli çünkü zaten gün içinde şehirde 300-400km taksi değilseniz otomobil kullanmazsınız diye tahmin ediyorum.

İleride büyük firmalar bu ekosistemi kullanmak isteyecektir ve diğer rekabet edebilir elektrikli otomobiller gördüğümüzde Tesla’nın tüm dünyada olan bu ağı önemli bir avantaj olacaktır.

3) Rekabetten Fersahlarca Önde Yazılım

Eskiden otomobiller içinde ufak bilgisayarlar olan büyük, karmaşık makinelerdi ancak gelecekte arabalar tekerlekli bilgisayarlar olacak. Tesla’nın Detroit’ten, Münich’ten ya da Japonya’dan çıkmayıp da Silikon Vadisinden çıkmasının sebebi de bu zaten. Gece inen bir güncelleme ile arabanın yeni özelliklere sahip olmasıyla Tesla o noktaya bizi ilk götüren firmalardan birisi.

Arabanın sürekli internete bağlı olması ile bir cep telefonu gibi kontrolünden, şarj ünitesinin pil kimyasını şarj ederken ve boşaltırken yazılım ile çok detaylı takibine kadar elektrikli otomobillerde yazılım çok önemli yer tutuyor. Hatta yine bu yüzden önceki yazımda bahsettiğim, Türk elektrikli otomobil şirketi DMA çok önemli bir noktada, doğru zamanda.

4) Samimi, Dürüst Bir Şekilde Müşteri Merkezli Olması

Henüz ülkemiz pazarında aktif olmasa da aktif olduğu pazarlarda Tesla Motors çok dürüst ve müşteri memnuniyeti merkezli bir firma olarak biliniyor. ABD’de otomobillerini gereksiz marj koyan ve arabaların servisinden para kazanan aracı kuruluşlar olmadan satma politikası nedeniyle pek çok eyalette satışı yasaklandı. Üstüne üstlük müşteri memnuniyetleri rekor seviyelerde. CEO Elon Musk şirketin yaptığı bir şeyin arızası için para almayı doğru bulmadığı için servisler ücretsiz ve tüm otomobillerde 8 yıl, sınırsız km batarya garantisi mevcut.


 

Siz de görüşlerinizi aşağıdaki bulunan bölümden bildirebilir ve tartışmaya katılabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Tesla’nın Öne Çıkan 4 Avantajı

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  salih tarafından 20/06/2015 at 21:07 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
  • #1165

    salih

    Otomotiv devleri ciddi firmalar batana dek eletrikli araçları ikinci planda tutmaya devam edecek gibiler.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.