Test: Renault ZOE

IMG_6376

Türkiye’de resmi kaynaklardan satışta olan sadece iki %100 elektrikli otomobil var; BMW i3 ve Renault ZOE. Eğer siteyi takip ediyorsanız Reault ZOE’nin ciddi bir değişim geçirmek üzere olduğunu ve yeni modelinin çok daha büyük bir batarya ile ülkemiz pazarına yılbaşı sonrası gireceğini biliyorsunuzdur. Bu noktada ZOE ‘satın alınabilecekler’ listemizde radara girip önem kazanmışken eski halini de olsa test edebilme fırsatı çok iyi oldu. Yazıdan önce kısa bir özet;

Artılar;

 • Rahat sürüş ve süspansiyon.
 • Elektrikli motor sayesinde eğlenceli 0-50km/s hızlanması.
 • Boyutlara rağmen yüksek sürüş pozisyonu sayesinde ferah sürüş hissi.
 • ‘Ben elektrikli arabayım, gelecek benim’ gibi bir bağırma içinde değil1)bkz. BMW i3 gerek kullanım gerek dizayn olarak. Bu noktada BMW i3’ten ayrılıyor. Günümüz koşullarına çok güzel uyum sağlıyor.
 • AC kaynaklardan 22kW güç ile şarj olabilmesi. AC şarjda yeni Model S ve Model X’ler bile en fazla 16,5kW ile şarj olabiliyor.
 • Verimlilik

Eksiler;

 • Ufak motor yüzünden çok yüksek hızlara çıkamıyor, maksimum hızı 140km/s.
 • Koltuk yüksekliği ayarlanamıyor.
 • Bazı noktalarda iç malzeme kalitesi zayıf.

IMG_6369

Geçtiğimiz haftanın başında Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği TEHAD‘ın katkısı ile 2 günlüğüne Renault ZOE‘yi test edebildim. Renault ZOE, 2015 ilkbaharında ilk olarak Türkiye lansmanı yapılan, VW Polo boyutlarında ufak bir şehir içi arabası. Benim test ettiğim araç orijinal ZOE; 64kW motora, 22kWh kullanılabilir batarya kapasitesine ve 22kW ile şarj olabilme yetisine sahip. Yani Türkçeleştirirsek 85 beygir gücü var, tek şarj ile kış şartlarında 110km, yaz şartlarında 160km yol yapabiliyor ve trifaz 32A kaynaklardan ya da şarj noktalarından 1 saatte tamamen şarj olabiliyor. ZOE’nin en önemli yorumu bence elektrikli olduğunu hissettirmeyip farklı olmak için farklı olmayı denememesi.

Sürüş;

Bataryanın yerde, ön ve arka tekerlekler arasında olmasından dolayı koltuklar ve kabin yukarıda kalıyor. Bu hem size şehir içi için harika ferah bir sürüş pozisyonu hem de ağırlık merkezinin yere yakınlaşmasından dolayı güzel bir yol tutuş hissi veriyor. Üstelik benim mevcut elektrikli otomobilim DMA‘daki gibi piller için fedakarlık yapılan bir saklama alanı yok. Bagajı sınıfı için gayet geniş. Zaten ufak kalan ön kaputun altında da motor ve elektronikler kalıyor. Renault ZOE‘de diğer neredeyse tüm elektrikli otomobillerde olduğu gibi bir vites yok. Şanzıman sadece motor devrini küçültüp tekerleklere aktaran tek vitesli bir ‘redüktör’den oluşuyor. Performans anlamında 85 beygir güce sahip bir motordan çok şey beklemek olmaz ancak yine de ZOE şehir içi hızlarda elektrikli motorun artık alıştığımız tork avantajını kullanarak gayet seri olabiliyor. 0-100km/s hızlanması 13 saniye olsa da özellikle 0-50km/s hızlanması oldukça seri hissettiriyor. Ancak maksimum hızının 140km ile limitlenmiş olması şehirler arası yolculuk ya da otoban hızlarını sorunlu hale getirebilir. Yine de ZOE pil ağırlığı, ağırlık merkezi yakınlığı ile yere sağlam basıyor diyebilirim. Süspansiyon ve direksiyonunu da gayet beğendim, darbeleri İstanbul’un kötü çukurlu ara sokaklarında gayet iyi emdi ve kabin konforunu bozmadı.

Değinmek istediğim bir başka nokta ise rejenerasyon.2)Rejenerasyon: Elektrikli araçların yavaşlarken fren balatalarını kullanmak yerine motoru dinamoya çevirerek yavaşlamadan elektrik üretip şarj olması, enerjinin geri kazanımı Rejenerasyon ayağınızı gazdan çektiğinizde DMA gibi sert değil, daha az bir frenleme yapıyor. Ben de 1 senedir sert rejen ile DMA kullandığım için hiç frene basmadan, trafiğe göre ayağımı gazdan çekmeye ayarlayarak tek pedalla araba kullanmaya alıştığım için başta bunu garipsedim. Ancak ZOE’de fren yaparken fren pedalının ilk birkaç milimi balatalara dokunmadan sadece rejenerasyon yapıyor. Daha sonra daha sert basarsanız balataları devreye sokuyor. Üstelik ZOE 10km/s gibi yavaş bir hıza kadar rejenerasyon yapabiliyor bu da verimlilik ve tüketim için muhteşem bir rakam, özellikle dur/kalk trafikte. Benim testim süresince aşırı yagmurlu 6-7 derece arası değişen havada ısıtma çalışırken tüketimim 17,5-18,5kWh/100km arası gitti geldi. Referans olarak DMA Basic‘te aynı koşullarda tüketimim 20kWh/100km. Yani ZOE %10-15 arası daha verimli diyebilirim, zira boyutları ve ağırlığı da DMA’dan daha az. Bu da aslında yeni ZOE’nin 41kWh kullanılabilir enerjili pilini DMA’da 47kWh’lik bir pil varmış gibi düşünebiliriz demek. 36kWh bataryalı DMA Basic’te 1 yıl boyunca kışın 180 yazın 220 km, yani ortalama menzil 200km tutturduğuma göre yeni ZOE’de bu matematik ile ortalam 260km, yazın 300km, kışın 220km gidebilirim demek.

Sürüş Seçenekleri;

ZOE'nin elektronik kadranı.

ZOE’nin elektronik kadranı.

Benim aracım DMA Basic’te sürüş için üç ayar var; “F”, “E” ve “S”. “E” daha sert rejen, daha yavaş gaz tepkimesi, “F” daha az rejen, daha seri gaz tepkimesi, “S” ise sıfır rejen, F ile aynı gaz tepkimesi.

Renault ZOE‘de ise iki sürüş seçeneği var; Normal ve Eco. Ancak Eco Mod’da sadece gaz tepkimesi yavaşlatılıyor, klima/ısıtma kısıtlanıyor ve arabanın maksimum hızına 97km/s limiti koyuluyor, çok zorda kaldığınızda kullanabileceğiniz bir mod. Rejenerasyon seviyesine dokunulmuyor. O her zaman yukarıda anlattığım gibi.

 

Dış Görünüş;

Renault ZOE‘nin dış görünüşü kesinlikle hayallerimin otomobili vs. değil. Ama rakibi sayılabilecek BMW i3‘ten çok daha iyi bir tasarıma sahip olduğunu düşünüyorum. Futuristik ve dikkat çekici tasarıma sahip değil ama ince detayları ile ben şahsen beğendim, şehir içinde iş görmek için ideal bir şekli var. Her yere çok rahat park da edebiliyorsunuz zira boyutları VW Polo’ya çok yakın, sadece bataryadan dolayı Polo’dan birkaç cm daha yüksek. Dış logoda elektrikli olmasını öne çıkartan mavi kaplama logo kullanılmış ancak bunlar zaman içinde sökülüyor, benim kullandığım test aracında da sökülmüştü, 2017 ZOE ZE 40 modellerinde gri krom logoya dönüleceği açıklandı.

Kabin;

R-Link eğlence/bilgi sistemi.

R-Link eğlence/bilgi sistemi.

ZOE‘de Renault’nun R-Link dokunmatik ekranlı infotainment sistemi mevcut. Kadran yerine ise başka bir ekran size gerekli bilgileri sunuyor, oldukça da kullanışlı. Gayet basit bir kabin tasarımı var ve aracın boyutlarına rağmen ferah. Benim boyum 1.90m ve ben kabinin içinde oldukça rahattım kullandığım süre boyunca.

Kabinde kullanılan malzemelerin kalitesi BMW seviyesinde değil ancak çok kalitesiz de değil. Daha önceden bir günlüğüne Renault Symbol kullanmıştım ve iç malzeme kalitesizliğine inanamamıştım. ZOE kesinlikle öyle değil, malzeme kalitesini dolu bir Renault Clio gibi düşünebiliriz. Koltuklar ve plastiklerde de ZOE’nin elektrikli olduğunu öne çıkartan motifler mevcut.

 

Şarj;

ZOE’yi diğer elektrikli otomobillerden çok öne çıkartan noktalardan birisi; şarj. Elektrikli otomobillerde en dikkat ettiğimiz şeylerden birisi Charger ancak ZOE’de bir charger yok. ZOE şarj için gerekli AC/DC çevrimini motorun inverterini kullanarak yapıyor. Bu sayede 22kW AC‘ye kadar şarj olabiliyor. Bu da demek oluyor ki ZOE’nizi normal bir prizden, trifaz faz başı 32A kırmızı sanayi prizine kadar elektrik olan her kaynağa bağlayabilirsiniz. Kıyas olarak DMA Basic sadece 4kW şarj olabiliyor kendi ekipmanı ile. Şarj hızında 6 kat fark ciddi bir fark, hele ki trifaz prizlerin hemen her yerde olduğunu düşünürsek. Yeni DMA Plus’larda da 22kW şarj özelliği olsa da fiyatı ZOE’nin 2 katı.3)62,000€

Yeni ZOE ZE 40;

Eski ZOE sürüşümden sonra ben yılbaşından sonra çıkacak ZOE’yi çok ciddi düşünüyorum. Yeni ZOE’de 120Ah, 43,5kWh bir batarya olacak, bunun 41kWh’ı kullanılabilir enerji olacak. Yani ortalama mevsim şartlarında rahat tutturulabilecek 16kWh/100km tüketimi ile 260km yol tek şarj ile rahat alınabilir. Üstelik 22kW şarj özelliği ile eŞarj istasyonlarından veya trifaz kaynaklardan saatte 140-150km‘lik şarj kazanmak da mümkün.

Yeni ZOE ZE 40 Türkiye Fiyat Tahmini;

Türkiye fiyatının da batarya kirası sistemi devam ederse 27,000€ civarı, batarya dahil satıldığı takdirde de 31,000€ civarı olacağını düşünüyorum. ÖTV oranlarının böylesine arttığı bir dönemde kullanım sırasında oluşan yakıt, vergi ve bakım avantajı da eklendiğinde sırf elektrikli otomobil meraklılarına değil, neredeyse herkese mantıklı bir araç haline gelebilir yeni ZOE. Yeter ki Renault Türkiye’nin satmaya niyeti olsun, batarya kirası kaldırılsın, en azından opsiyonu sunulsun.

Fiyatlar açıklandığında da sizlerle paylaşıp birkaç rakip otomobile kıyasla maliyetleri sizlerle paylaşacağım. Çok güzel fotoğraflar çekememiş olsam da kısıtlı zamanımda çektiğim fotoğrafların galerisini aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Referanslar   [ + ]

1. bkz. BMW i3
2. Rejenerasyon: Elektrikli araçların yavaşlarken fren balatalarını kullanmak yerine motoru dinamoya çevirerek yavaşlamadan elektrik üretip şarj olması, enerjinin geri kazanımı
3. 62,000€

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Test: Renault ZOE

Bu konu 6 yanıt ve 6 izleyen içeriyor ve en son  Tayfun tarafından 02/04/2017 at 01:59 tarihinde güncellendi.

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4725

  Altan
  Katılımcı

  Çok keyifli ve bilgilendirici bir yazı olmuş, Renault’nun Fluence Z.E deneyiminden sonra yılmayıp hızlı şarj olan bir model piyasaya sürüp devam modelinde kapasiteyi iki katına çıkarması takdire şayan. Ah bu döviz kurunun gözü çıksın! Alınabilir seviyede olsa neden fosil yakıtlı bir araç alasın, yakıt için dışa giden paraları düşününce hem cari açığın azalır, hem emisyon değerlerin düşer, hem işgücü kaybın azalır (bakım masrafları azaldığı için) vs artılar…

  #4731

  mehmet akif
  Katılımcı

  inceleme için teşekkürler. kullandığın süre boyunca aracın ısıtması yeterli geldi mi ? türkiye şartlarına uygun mu ?

  #4733

  Emir
  Yönetici

  inceleme için teşekkürler. kullandığın süre boyunca aracın ısıtması yeterli geldi mi ? türkiye şartlarına uygun mu ?

  Evet 6-7 derece sıcaklıklarda yoğun yağmur altında kullandım gayet güzel ısıtıyordu otomatik ayarda. Bizden çok daha soğuk ülkelerde kullanılıyor zaten.

  #4740

  Hitman86
  Katılımcı

  Türkiye kirasız basic fiyatı 120bin civarı olacaktır

  #4785

  Burak
  Katılımcı

  Fiyatlar ne zaman 50 – 60 bin pil dahil seviyelerine gelecek 100 bin liralık araç alma şansımız yok maalesef

  #4967

  Tayfun
  Katılımcı

  Merhaba yeni ZOE ile ilgili detaylar belli oldu mu acaba?

6 yazı görüntüleniyor - 1 ile 6 arası (toplam 6)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.