Türkiye’nin ilk P85D sahibinden e-mail!

Geçtiğimiz hafta bir yazıda BMW 5 serisi ile Model S muadili olduğunu düşündüğüm modelleri karşılaştırmış ve Türkiye maliyetleri için birkaç kıyas tablosu oluşturmuştum. Bugün ise bir değerli okuyucudan, Türkiye’deki ilk P85D’nin sahibi olacak bir okuyucudan, e-mail aldım. Kendisine öncelikle burayı okuyorsa değerli görüşleri için teşekkür ediyorum ancak ismini paylaşmadığı ya da bir geri dönüş emaili/telefonu paylaşmadığı için e-mailine geri dönüşü burası aracılığı ile yapmayı uygun görüyorum. Öncelikle e-mail’in ekran görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz, umarım paylaşmamda bir sakınca yoktur;

e-mail ss

Türkiye’de ilk Tesla Model S P85D’nin müstakbel sahibinden gelen e-mail

 


Geri dönüş;

Öncelikle tekrardan e-mailiniz için teşekkür ediyorum ve P85D’niz şimdiden hayırlı olsun, kazasız belasız günlerde kullanmanız dileğiyle.

ÖTV oranlarının yanlış olduğuna katılmıyorum. Elektrikli otomobillerde oranlar %3-%7 ve %15 (yani evet tavan %15) ancak bu değerler motor gücüne göre belirleniyor. Bu değerler ise şöyle;

Elektrikli Araç ÖTV tablosu
Motor Gücü ÖTV
85kW ve aşağısı %3
86kW-120kW arası %7
120kW ve üstü %15

Tesla Model S‘te en küçük bataryalı en düşük Model S 60’ın bile motoru, resmi siteden de teyit edebileceğimiz üzere, 385PS, yani 283kW. Gördüğünüz gibi en düşük modelde bile 120kW üstü bir motor olduğu için ÖTV %15. Motor güçleri en üst model olan P85D’de 700PS’lik arka motor ve 224PS’lik ön motor’a kadar çıkıyor. (514kW ve 164kW) Yani o modelde de ÖTV %15. Bu değeleri pil kapasiteleri ile karıştırmamak lazım. Pil kapasiteleri bir modelde 60kWh diğerlerinde 85kWh. kW ile kWh karıştırılıyor olabilir.

kW, kWh, Amper, Voltaj gibi karışık ve yeni konseptlere açıklık getiren yazımız

Daha önce ülkemizde satışı yapılan bir diğer elektrikli otomobil Renault Fluence Z.E. idi. Bu otomobilin motor gücü 70kW idi dolayısıyla %3 ÖTV’ye tabi idi. Zaten Türkiye’ye daha önce birden fazla P85 (arkadan itişli performans modeli) ithal edip satmış olan Beka Otomotiv de facebook sayfalarında yayınladıkları bir yazı ile %15 ÖTV ödediklerini onaylamıştı. Ancak elektrikli otomobiller pek yaygın olmadığı için gümrükte bu konuda bir karışıklık ya da bilmediğimiz bir durum varsa ben de yine öğrenmek isterim.

Onun dışında paylaştığım teknik verilerde tabii ki resmi yayınlanmış optimum şartlarda elde edilmiş verileri paylaştım. Kıyas yapmak için arabaların hepsine erişimim olup direk kıyaslayamadığım için ona mecburdum. Bakım maliyetleri ile de ilgili M5’de pek veriye ulaşamamıştım araştırmama rağmen internette çok veri yok özellikle M5 gibi bir araba için. Onun bakım maliyetlerini ve daha fazla detaylarını paylaştığınız için teşekkür ederim. Yazıyı bu değerlerle güncelleyeceğim.

P85D ithalat süreci ile ilgili ve araba geldikten sonra Türkiye’de kullanımı ile ilgili daha fazla detaylı bilgiyi sizden almayı çok isterim. Bu yüzden benimle iletişime geçerseniz çok sevinirim. Bu yazıya yorum olarak ya da bilgi@teslaturk.com e-mail adresinden cevap yazabileceğim bir şekilde bir email yazarsanız cep telefonu ya da başka iletişim bilgilerini paylaşırım. Sitenin ana sayfasından cep telefon numaramı vermememe umarım kızmazsınız.

Arabanız, dünyadaki en iyi araba, tekrardan hayırlı olsun. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle. İletişime geçmenizi bekliyorum.


 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.