Türkiye’ye İthal Edilen Teslaların Garantisi Hakkında

tesla jant

Okuyucularımızın bilebileceği gibi Tesla ile 2013 yılında yaptığım, buradan dinleyebileceğiniz bir telefon konuşmasında A.B.D.’deki yetkili bana ithalat ile garantinin kaybolduğunu ve ithalatın kesinlikle önerilmediğini söylemişti. Ancak o zamandan beri Tesla Avrupa’da daha çok yaygınlaştı, pek çok ülkede mağaza ve servis noktalarını açtı ve Model S ithalatları Avrupa Tesla Merkezi olan Hollanda’dan yapılmaya başlandı.

Üzerinden iki sene geçtiği için ve artık Tesla’nın Türkiye’ye yayılma planı da olduğu için bu sefer Avrupa’daki Tesla Merkezini arayıp garanti konusunun akıbetini sormaya karar verdim.

Garanti geçerli…

Telefon görüşmesinde iki sene önceki bu telefon görüşmesinde söyleneni söyleyip hala durumun geçerli olup olmadığını sordum. Aldığım cevap ise bunun artık değiştiği ve satılan her arabanın garantisini koruduğu, herhangi bir sorunda Tesla servis noktası olan bir ülkeye götürüp tescil ülkesi farketmeksizin garantiden faydalanabileceğimiz oldu. Yani ileride Türkiye’de açılan servis noktalarında da mevcut Tesla ithal etmiş olan vatandaşlarımız garantiden faydalanabilecek.

Bunun dışında Tesla’nın Türkiye’ye gelmesi ile ilgili bir bilgileri olup olmadığını sordum. Verilen cevap ise Supercharger haritasında bildiğimiz üzere 2015 yılı için Bulgaristan, Türkiye dahil ülkelere Supercharger kurma planının olduğu ancak Nisan sonunda olduğumuz gerçeği ve mevcut durumu düşünürsek bu planda biraz geç kalınacağı oldu. Mağaza ve servis noktaları kurulumunun ise 2016’ya sarkabileceği, henüz bu konuda bir şey söyleyemeyeceğini söyledi yetkili.

Son olarak da Türkiye’ye Tesla İthal Etmek yazımızda anlattığımız süreci telefondaki yetkili bir kez daha tekrarladı ve onayladı. Yani aracı Avrupa montaj merkezi olan Tilburg/Hollanda’dan teslim alıp kendi yollarınızla Türkiye gümrüğüne getirip vergilerini ödedikten sonra Türkiye’de Tesla Model S kullanabiliyorsunuz.

Tesla’nın Türkiye’de altyapı çalışmalara başladığını daha önce keşfettiğimiz iki iş ilanından ve forumlarımızdan bir kullanıcımızın yaptığı iş görüşmesinden biliyoruz. 2015 sonuna doğru mağaza açılışı ve ilk satışlar için yine de ümitliyiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Türkiye’ye İthal Edilen Teslaların Garantisi Hakkında

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son Emir’in profil fotoğrafı Emir tarafından 17/07/2015 at 23:26 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1210
  Buğra’in profil fotoğrafı
  Buğra
  Katılımcı

  Tesla Türkiye’ye sadece grey market olarak mı geliyor eğer öyleyse distribütörlüğü gelince grey marketlerin garantisi iptal olması gerekmez mi?

  #1212
  Emir’in profil fotoğrafı
  Emir
  Yönetici

  Tesla Türkiye’ye sadece grey market olarak mı geliyor eğer öyleyse distribütörlüğü gelince grey marketlerin garantisi iptal olması gerekmez mi?

  Tesla distribütörlük vermeyip zincirin her aşamasını kendisi kontrol ettiği için araçlarının farklı ülkelere ithalatına da karşı değil. Telefon görüşmesinde de belirtildiği üzere garanti iptali söz konusu değil. Dünyanın neresinde olursa olsun yetkili Tesla servisi olması yeterli.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.